úvod | literární mosty | soutěž Textík | underground | projekty | evidence výrobků
registrace | přihlášení
Nakladatelství Epika > jak_vydat_knihu > clanky

Jak vydat knihuFinanční past

Než se rozhodnete vydat knihu, měli byste mít určité povědomí o dnešní situaci na knižním trhu. K tomu vám může dopomoci tento krátký článek. Píšu ho jako člověk který k dnešku vydal skoro 100 titulů a informace které zde poskytuji vychází z mých osobních bohatých zkušeností.

Graf který jsem pro znázornění vytvořil v pravém horním rohu je jen orientační. Vše nemusí sedět. DPH je ale neměnné. Provize pro obchodníka se pohybuje obvykle mezi 30-35%. Výrobní cena je odvíjí od složitosti a množství vyrobených knih. Do grafu jsem nezahrnul náklady na propagaci knihy. Jsou tu ještě některé další náklady, které se liší titul od titulu.

Je jasné, že pokud se přesuneme do oblasti malosériové výroby (graf se týká především velkosériově vyráběných knih), pak je výrobní cena knihy obvykle vyšší než 30% z prodejní ceny. Pokud nám tedy náklady na výrobu vzrostou na 50% a DPH zůstane, provize obchodníkovi je též neměnná... Pak tu máme zásadní problém v oblasti financí...

Jestliže knihu nabídnete do běžného prodeje, zřejmě budete muset ještě každou prodanou knihu zadotovat namísto odměny, aby kniha byla cenově prodejná. (cena vždy výrazně ovlivní prodaný počet)

Pokud knihu nedostanete do celoplošného prodeje, těžko dosáhnete prodej v tisících kusech. Toto jsem nazval finanční pastí. Finanční past dnes není aktuální jen pro malosériově vyráběné knihy (do 500ks) ale i pro vekovýrobu. Protože knižní trh zaznamenal za poslední dobu výrazný propad. Do této pasti se chytlo mnoho nezkušených investorů, často autorů, ale i zkušených nakladatelů!

Mojí obecnou radou je: Buďte kritičtí a držte se u země!

Existuje nějaké řešení?

Tuto otázku jsem si před lety položil. Dnes nemohu říct, že bych znal nějaké úplné řešení, ale určitě jsem objevil několik zásadních věcí, které problém finanční pasti částečně nebo úplně odstraňují. Budeme se ale muset vrátit na začátek ke grafu, který jsem vytvořil.

Jan Medek

>>> Pokračování zde <<<


Copyright © 2002 - 2017 EPIKA / Vytvořil Jan Medek