úvod | literární mosty | soutěž Textík | underground | projekty | evidence výrobků
registrace | přihlášení
Nakladatelství Epika > underground > dilo

Underground

7 děl | 0 kritik
Jihomoravský kraj
Přihlášen: 12.12.2017 21:10


Bezejmenní


Vloženo: 12.12.2017 21:10 | zobrazeno: 192x | kritik: 0  
On
Shrbená postava sedí u stolku a zamyšleně potahuje z cigarety. Tento bezútěšný pohled je gradován vnitřní prázdnotou onoho mladého muže, která však není na první pohled patrná. Tupě zírá na neměnnou obrazovku telefonu a přemítá, zdali je skutečně na světě sám a bez přátel, nebo je to jen momentální iluze. A i když má tento mladík s blond vlasy a brýlemi odpoledne zkoušku na univerzitě, nedokáže myslet na nic jiného, než je naprostá a absolutní prázdnota uvnitř.
Dívá se z balkónu v nejvyšším patře obytného domu na město, kde žil celý život a které se před ním rozkládalo. Často tam sedával, díval se dolů a přemýšlel, jestli je ta výška dostatečná, aby to tentokrát vyšlo.

Ona
V autobuse stojí dívka, na obou zápěstích omotané náramky. Krátké tmavé vlasy, v uších sluchátka a oči sklopené dolů. Vrací se zrovna z úspěšně složené zkoušky domů, a přesto je smutná. Ví, že by měla být šťastná, ale prostě jí to nějak nejde. Copak toho od života chce moc? Stačilo by, aby ji měl kdo obejmout, když se něco povede, a utěšit, když ne. Ale není tu nikdo takový, je sama a vždycky bude. I kdyby se někdo objevil, ona si stejně nedovolí ho milovat. Je bytostně přesvědčená, že je to tak lepší, protože ona přináší smůlu a dělá ostatní nešťastné. Pro vyšší dobro se tedy drží od ostatních dál a nedovolí sama sobě být šťastná.

On
Minulost je neústupná ve své vlezlosti. Vždy si najde cestu na povrch v těch nejnevhodnějších chvílích. Mladík je tak nucen znovu zabředat do svých dávných problémů, které ho tak tížili, že se pokusil oběsit a odstranit tak temné myšlenky, které nebylo možné ani na chvíli vypnout. Provaz ale nevydržel.
Teď už je někdo jiný, ale minulost se i tak občas vyplíží na povrch. Rád by konečně nějaký dlouhodobý smysluplný vztah, nejlépe s někým, kdo by chápal, jak těžké je někdy předstírat normálnost.
Z úvah ho vytrhne letmý pohled na hodiny. Už dávno měl běžet na autobus, jinak prošvihne poslední termín zkoušky, která ho dnes čeká.

Ona
I když se autobus blíží k zastávce, kde má dívka vystupovat, ona je příliš zamyšlená, než aby si toho všimla. Stojí u zadních dveří a potichu nadává sama sobě, že je taková, jaká je.

On
Típne cigaretu, popadne věci a už vybíhá z domu. Vidí, jak autobus přijíždí k zastávce, a tak přidá na rychlosti.

Ona
Dveře se otevírají, ale ona stále mimo nevnímá svět okolo.

On
Dobíhá k zadním dveřím až když zvuková signalizace značí konec nástupu a výstupu.

Ona
Až tón zavírajících se dveří vytrhne dívku z letargie a ona si uvědomí, že musí vystoupit a rychle vyskočí ven.

On
Mladík stihne nastoupit těsně před tím, než se dveře autobusu zavřou. Rozhlédne se kolem, ale všechna místa jsou obsazena, a tak zůstane stát u zadních dveří.

U stejných, kde o zastávku dříve vystoupila dívka, se kterou se nikdy nesetkal.

KritikyCopyright © 2002 - 2017 EPIKA / Vytvořil Jan Medek